Web Site Tasarımı

Web site tasarımı günümüzde her kişinin ihtiyacı haline gelmektedir. Bugün dünya çapında 1,5 milyardan daha fazla web sitesi kurulmuştur. Teknolojinin her gün daha da gelişmesi ile bu sayı her an artıyor. Günümüzde var olan bu web sitelerinin hepsi aktif kullanılmasa da bir kısmı her gün kullanılıyor. Çok fazla web sitesi bulunması doğal olarak aralarında rekabete neden oluyor.

Özellikle web siteleri tasarımları ile ön plana çıkmak için çalışıyorlar.  Web tasarımı, sitelerin daha estetik ve kullanışlı bir hale getirilmesi olarak adlandırılabilir. Web tasarımları sayesinde bu siteye giriş yapan kişiler kolaylıkla bakmak istediği şeyi bulabilir.

Web tasarımlarının iyi olması çok önemlidir aksi halde sitedeki eksikler büyük aksaklıklara neden olabilir. Web sitelerinin tasarımında sadece göze hoş gelmesi değil kullanımın da kolay olması çok önemlidir. Hem estetik hem de kolay kullanılabilir bir web sitesi tasarlamak için tasarım kurallarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Günümüzde her işletmenin birer web sitesi olmak zorunda diyebiliriz. Bunun nedeni tabi ki gelişen teknoloji. Büyük markalar web siteleri için binlerce lirayı rahatlık ile verebilirken küçük işletmeler için bu miktarlar oldukça fazladır. Bu nedenle kendi web site tasarımlarını kendileri yapmak isterler. Biraz araştırma yaparak kendi web sitenizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu yazıda sizlere bir web sitesi nasıl olmalı ondan bahsedeceğiz.

Eğer kurumsal olarak profesyonel destek almak isterseniz Pozitif Ekip olarak bizlere danışabilir ve ücretli destek alabilirsiniz.

Web Tasarımı Yaparken En Çok Nelere Dikkat Ediyoruz?

Öncelikle hedef kitlenizi belirlemeli ve onlara uygun tasarımlar yapmalısınız. Hedef kitlenizin neye ihtiyaç ve ilgi duyduğunu bilmeli ona göre tasarımlar yaparak daha fazla insanı sitenize çekmelisiniz. Bu şekilde hem hali hazırla bulunan müşterilerinizin memnuniyeti artacak hem de yeni müşteri kazanma hızınız yükselecektir. Örnek vermek gerekirse eğer bir oyun sitesi tasarlıyor iseniz bu sitedeki yazı tipi, kavramlar ve görseller oyunlar ile ilgili olmalıdır.

SEO’ya uygun tasarımlar yapılmalıdır. SEO yani arama motoru optimizasyonunun temeli iyi ayarlanmalıdır. Bu optimizasyon ile web sitenizi Google de üst sıralara taşıyabilirsiniz. Siteniz üst sıralarda çıkmayı başarınca çok daha fazla ziyaretçi alarak ismini duyurur. Bu nedenle sitenizin iç SEO ayarlarına çok dikkat etmenizi öneririz.

Bir diğer konu ise Responsive site tasarımı yapmaktır. Responsive site tasarımı, telefon ve tablet gibi bilgisayar haricindeki cihazlarda sitenin şeklinin bozulmaması o cihaza uyum sağlamasıdır. Günümüz de teknolojinin oldukça gelişmesi nedeni ile telefonlar da tıpkı bilgisayarlar gibi pek çok görevi yerine getirebiliyor. Bu nedenle sitenizi telefon ve telefon gibi diğer cihazlarda düzgün açıldığından emin olun. Çünkü kimse düzgün görünmesen siteyi ziyaret etmek istemez.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise orijinal görseller seçmek ve çok fazla renk kullanmamaktır. Özgün olmayan fotoğraf kullanmak sitelerin kalitesini düşürmektedir. Müşteriler yani siteyi ziyaret eden kişiler görsellerin başka bir yerden alındığını fark eder ise size olan güvenleri azalacaktır. Bunun yanı sıra sitenizde çok fazla farklı renk kullanırsanız bu durum görsel olarak rahatsızlık verebilir.

Son olarak dikkat etmeniz gereken konu tercih ettiğiniz fontların okunaklı olması ve sitenin tamamında aynı fontu kullanmaktır. Renk kullanımında olduğu gibi font kullanımında da dikkatli olmanız gerekmektedir. Bütün sitede aynı fontu kullanmalısınız. Kullandığınız fontun kolay okunması da oldukça önemlidir.

Web Tasarımında Hangi Programlar Kullanılır?

Web sitesi tasarımında pek çok farklı program kullanılmaktadır. Bu programları bilmeniz ve kullanmanız oldukça önemlidir. Bu programların her birinin kendine özgü farklı bir görevi bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere en iyi ve en kullanışlı birkaç programdan bahsedeceğiz.

  1. Adobe Dreamweaver

Adobe Dreamweawer, kodlama ve tasarım yapmak için kullanılan bir uygulama. Bu program hem tasarım hem de kodlama işleminin ikisiniz de yaptığı için dünya çapında oldukça popüler. Adobe Dreamweawer ile HTML, JavaScript, ASP ve PHP v.b farklı yazılım dillerini kullanabilirsiniz.

  • Adobe Fireworks

Adobe programı web tasarımında JPG dosyasını HTML ya da CSS koduna çevirebiliyor bunun yanı sıra PDF dönüştürücüsü görevini de yapıyor.

  • Adobe Photoshop

Dünya çapında ünlü olan bir diğer uygulama ise Photoshop. Bu program ile grafik tasarımı, fotoğrafçılık düzenlemelerini yapabilirsiniz.

  • Microsoft Frontpage

Microsoft Frontpage, HTML sayfalarını Word, Powerpoint ve Publisher gibi Microsoft programlarıyla özdeşleştiriyor. Bu program sayesinde sitenize istediğiniz şeyleri direkt olarak yükleyebiliyorsunuz.

  • Adobe Flash

Bu program ile web siteleriniz için farklı animasyonlar oluşturabilirsiniz. Bu program sizin çizimlerinizden animasyonlar oluşturabiliyor. Fakat bu animasyonlar sitede yavaşlamaya neden olabilir. Bu neden ile çok fazla kullanmanızı önermeyiz.

İstanbul’da bu hizmeti veren deneyimli bir adres arayışında iseniz Pozitif Ekip ile iletişime geçmenizi öneririz. Web sitenizin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek donanımda olduğumuzu belirtmek isteriz.

Neler Yapıyoruz

Web Site Tasarımı

Web Site Bakım ve Güncelleme

Grafik Tasarım

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Logo Tasarımı

Katalog ve Broşür Tasarımı

E-Katalog

Reklam / Banner Tasarımı

İnternet Reklamcılığı

SEO Hizmeti

Sosyal Medya Danışmanlığı

Domain ve Hosting Hizmeti

Makale Yazma